Jak zrobić haszysz w domu

Co to jest haszysz? Jak powstaje? Nasz szczegółowy przewodnik odpowie na te i inne pytania, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć ten wspaniały produkt konopny. Omówimy również wiele różnych metod robienia haszu i pomożemy zdecydować, która jest najlepsza dla Ciebie!


Zastanawiałeś się kiedyś, jak zrobić haszysz? To jeden z najmocniejszych dostępnych produktów konopnych. Może wymagać żmudnych procesów, ale można go też zrobić samemu! Tak naprawdę możesz zrobić własny zapas haszu w domu, jeśli masz odpowiednie przyrządy.

Interesuje Cię ten temat? To świetnie, bo mamy dla Ciebie o wiele więcej informacji. Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się, czym w ogóle jest haszysz. Omówimy też różne metody robienia haszyszu, co powinno dać Ci pojęcie, którą z nich chciałbyś wypróbować.

Czym jest haszysz?

Haszysz powstaje, kiedy oddzielasz trichomy od roślin konopi. Nie wiesz, co to są trichomy? Szukaj struktur przypominających włoski na powierzchni Twoich pąków. Każdy z nich, jak pewnie zgadłeś, to trichomy.

Jeśli wcześniej nie widziałeś z bliska trichomów, to spróbuj spojrzeć na kwiaty przez szkło powiększające lub mikroskop. Trichomy tworzą też lepką żywicę, którą czujesz między palcami. Zawiera ona wszystkie dobre rzeczy, takie jak terpeny lub nasze ukochane CBD.

Choć większość trichomów można znaleźć na dojrzałych kwiatach konopi, to w mniejszych ilościach mogą występować one na całej roślinie. Wielu hodowców zachowuje swoje „ścinki” (łodygi konopi, liście itp.), ponieważ można z nich uzyskać trichomy do zrobienia produktów spożywczych lub, jak za chwilę pokażemy dokładnie, haszu.

Haszysz i kief

Do niedawna na trichomy mówiono po prostu „kief”. Kief wygląda jak drobny proszek i jest podobny do piasku.

Haszysz to produkt uboczny kiefu pozyskanego z roślin konopi i poddanego różnym procesom. Jest wiele różnych metod robienia haszu, co omówimy w następnej części tego artykułu, ale generalnie chodzi o podgrzewanie i wywieranie nacisku, a produkt końcowy jest miękką kulką lub płaskim prostopadłościanem.

Osoby, które lubią koncentraty, ale preferują łatwą, tańszą metodę ekstrakcji, zaczynają od kiefu. Jest on silnie psychotropowy i stosunkowo łatwy do uzyskania.

Z jakich części rośliny konopi można robić hasz?

Konopie są bardziej złożone niż możesz uważać. Możesz użyć różnych części rośliny, aby zebrać trichomy.

 • Rośliny męskie: hodowcy najczęściej pozbywają się męskich roślin konopi, aby zapobiec zapyleniu żeńskich okazów. Ale nie wyrzucaj jeszcze męskich roślin, ponieważ możesz użyć ich do zrobienia haszu. Choć ich ogólna zawartość kannabinoidów będzie mniejsza od u okazów żeńskich, to ich trichomy wciąż można dobrze wykorzystać.
 • Liście wiatrakowe: to największe oraz najbardziej charakterystyczne liście konopi. Nie zawierają aż tyle kiefu, co liście cukrowe, ale są wartościowe przy robieniu haszu.
 • Liście cukrowe: to bardzo małe, spiczaste liście, które znajdziesz w kwiatach. Są pokryte cienką warstwą trichomów, która przypomina cukier, stąd ich nazwa.
 • Wysuszone pąki: to najlepsza opcja. Wysuszone pąki są najczęściej stosowane przy przesiewaniu przez sito, co jest również jedną z najprostszych metod robienia haszu

Jak powstaje haszysz?

Ogólny koncept robienia haszu jest całkiem prosty. Jak wcześniej wspomnieliśmy, polega on na zebraniu kiefu i uformowaniu go w cegiełkę, bryłę lub kulę przy użyciu różnych mechanizmów. Zanim zagłębimy się w różne metody produkcji, przyjrzyjmy się kluczowej różnicy pomiędzy haszem robionym przy użyciu rozpuszczalnika i bez.

Metody bez rozpuszczalnika

To tradycyjny sposób robienia haszyszu, który nie wymaga użycia jakichkolwiek rozpuszczalników. Zamiast tego stosujesz sposoby mechaniczne, które mogą być tak proste, jak używanie własnych rąk lub przesiewanie przez sito do sitodruku. W tym drugim przypadku po prostu bierzesz wysuszone zioło i przecierasz je przez sito, aby oddzielić trichomy.

Po tym, jak zmienisz trichomy w kupkę kiefu, zbierz je do foremek, podgrzej i następnie uformuj bryłki, kule lub węże.

Metody wykorzystujące rozpuszczalnik są bardziej nowoczesne.

W tym procesie butan, propan lub CO₂ są wykorzystywane do ekstrakcji kannabinoidów oraz terpenów z trichomów.

Zanim hasz będzie bezpieczny do konsumpcji, należy oczyścić go z pozostałości rozpuszczalnika. BHO (butanowy olej haszyszowy) należy zamienić w wosk za pomocą gorącego talerza lub przepuścić przez suszarkę próżniową. BHO jest wysoce palne i przez to bardzo niebezpieczne, więc ta metoda nie jest zalecana do stosowania w domu.

Jak zrobić haszysz w domu: różne metody

Na szczęście w tym artykule skupimy się na bezpieczniejszych metodach. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów robienia haszu bez wykorzystania rozpuszczalników.

Rolowanie w dłoniach

Ta metoda nie wymaga zbyt dużo wyjaśnień. Jak sama nazwa wskazuje, rolowanie w dłoniach polega na ręcznym przetwarzaniu dużych ilości konopi. Najczęściej wykorzystuje się tu wysuszone pąki, które przeszły proces curingu.

Kiedy rolujesz pąki w dłoniach, szybko zauważysz, jak powstaje na nich warstwa lepkiej żywicy. Będziesz wiedział, że masz wystarczającą ilość materiału, kiedy będziesz w stanie formować małe kulki haszyszu.

Ponieważ używasz swoich dłoni, spodziewaj się, że zbierzesz trochę olejów i brudu ze skóry. Tak więc zanim się zabierzesz do pracy, koniecznie umyj dobrze ręce.

Metoda z wykorzystaniem buta

To prosty sposób na sprasowanie niedużej ilości kiefu w celu zrobienia haszu. Jak sama nazwa wskazuje, będziesz używać swojego buta.

Przygotuj:

 1. pięć gramów kiefu,
 2. krótki kwałek taśmy,
 3. pergamin lub celofan,
 4. pinezkę.

Instrukcja

 1. Ciasno owiń kief w pergamin lub celofan. Użyj taśmy, aby zapobiec rozwijaniu się paczuszki. Unikaj stosowania plastikowych torebek, ponieważ hasz ma tendencję do przyklejania się do nich.
 2. Za pomocą pinezki zrób małą dziurkę w pakunku, aby mogło się wydostać powietrze. Upewnij się, że kief jest bezpiecznie zapieczętowany.
 3. Kiedy pakunek jest ściśle zamknięty, umieść go w bucie nad obcasem. Najlepiej użyć kozaków lub jakichkolwiek zamkniętych butów z twardą podeszwą, ponieważ są o wiele lepsze do ugniatania.

Nacisk, który będziesz wywierać przy chodzeniu, wraz z ciepłem ciała, pomoże Ci sprasować hasz. Ta metoda zajmuje od 15 minut do godziny

Zamiana kiefu w hasz

Jak przy pierwszej metodzie na naszej liście, prasowanie kiefu w hasz to głównie praca dłoni. Jest to najwygodniejsza metoda, ponieważ nie potrzebujesz specjalnego sprzętu – ale bądź gotów na ćwiczenia. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do tego rodzaju metod, możesz spodziewać się obolałych dłoni.

W tym procesie najlepiej stosować kief średniej i wysokiej jakości. Upewnij się, że jest świeżo przesiany i nie zawiera materii roślinnej, aby łatwiej się go formowało.

Instrukcja

 1. Odmierz małą ilość kiefu. Będziesz wiedział, że masz odpowiednią ilość, kiedy kupka będzie idealnie pasować do Twojej dłoni (najczęściej potrzeba kilku gramów).
 2. Obrabiaj tą mała kupkę poprzez rolowanie jej, aż będzie jednym solidnym kawałkiem. Pocieraj dalej w dłoniach przez około dziesięć minut, aż zauważysz zmianę w gęstości.
 3. Owiń materiał w celofan i upewnij się, że jest ciasno zapakowany i nie ma w środku zbędnego powietrza. Następnie owiń pakunek w kilka warstw wilgotnego materiału, gazety lub papierowych ręczników.
 4. Umieść go na podgrzanej patelni na bardzo małym ogniu. Pamiętaj, aby często go obracać. Nie musisz długo podgrzewać pakunku. Chodzi o to, żeby materiał trzymał się razem.

Przesiewanie przez sito (na sucho)

Przesiewanie przez sito to bardzo prosta i nieskomplikowana metoda. Potrzebujesz jedynie trochę suszonego zioła oraz sito do sitodruku. To wszystko.

Zauważ, że im mniejsze dziurki w sicie, tym lepszej jakości będzie hasz. Jakość i ilość, którą uzyskasz, będzie zależeć od narzędzi, jakich użyjesz.

Ważnym krokiem jest uprzednie zamrożenie konopi na kilka godzin. Dzięki temu łatwiej będzie odseparować trichomy od rośliny.

Instrukcja

 1. Aby rozpocząć, połóż sito na płaskiej i czystej powierzchni. Umieść pąki/ścinki na sicie.
 2. Delikatnie wcieraj materiał w sito okrężnymi ruchami. Zobaczysz, jak trichomy spadają na powierzchnię pod sitem.
 3. Kontynuuj tak długo, jak będzie trzeba. Będziesz wiedział, że masz już wystarczająco dużo produktu, kiedy uzyskasz około 10% całkowitej wagi użytego materiału.

Metoda z wykorzystaniem blendera

Jak sama nazwa wskazuje, w tej metodzie potrzebny jest blender, ale tak jak przy przesiewaniu na sucho, będziesz również potrzebował sita do sitodruku.

Instrukcja

 1. Umieść ścinki w blenderze i dodawaj wodę, aż przykryje całą materię roślinną.
 2. Dodaj garstkę lodu i miksuj przez około minutę.
 3. Po krótkim zmiksowaniu, wlej mieszankę do szklanego słoja, wykorzystując sito. Odstaw słój na około godzinę. W tym czasie zobaczysz, jak trichomy opadają na dno. To oznacza, że jesteś na właściwej drodze.
 4. Wylej około ⅔ wody, ale upewnij się, że nie wylewasz trichomów. Napełnij ponownie słój lodowatą wodą i znów odstaw na około pięć minut. Ponownie wylej ⅔ wody i powtórz ten proces cztery, pięć razy.
 5. Kiedy już wylałeś tyle wody, ile się da, weź filtr do kawy i przelej przez niego roztwór, aby oddzielić wodę od trichomów. Wyciśnij nadmierną ilość wody i pozwól kiefowi wyschnąć.

To całkiem męczący proces, ale wysuszony kief to Twój produkt końcowy. Nie potrzebuje dalszego podgrzewania lub prasowania i możesz użyć go w takiej formie w fajce lub skręcie.

Metoda z wykorzystaniem suchego lodu – hasz bąbelkowy

Metoda z wykorzystaniem suchego lodu jest uważana za najczystszą metodę bez wykorzystania rozpuszczalnika (suchy lód nie jest tu uważany na „prawdziwy” rozpuszczalnik), ponieważ nasz produkt końcowy praktycznie nie zawiera materii roślinnej.

Przygotuj:

 • suchy lód,
 • duże wiadro,
 • coraz drobniejsze torby ekstrakcyjne (73 μm, aby uzyskać najczystszą żywicę),
 • kartę kredytową,
 • prasę do pyłku (opcjonalnie).

Instrukcja

 1. Umieść ścinki lub kwiaty w dużym wiadrze z suchym lodem. Mieszaj i lekko potrząsaj przez kilka minut, aby pomóc gruczołom żywicznym w oderwaniu się od materii roślinnej.
 2. Owiń torby wokół góry wiadra. Odwróć wiadro do góry dnem, aby przemieścić wszystko do toreb i umieść je nad dużą, płaską i czystą powierzchnią, na przykład tacą.
 3. Potrząsaj wiadrem przez kilka minut, aż zobaczysz bursztynowy pył na powierzchni tacy.
 4. Weź kartę lub jakiekolwiek płaskie i twarde narzędzie i za jego pomocą zbierz produkt (żywicę).
 5. Aby zamienić żywicę w haszysz, włóż zebrany materiał do prasy do pyłku, aby uzyskać ładne monety z kiefu.

Metoda z wykorzystaniem gorącej butelki

Ta metoda przypomina robienie haszyszu przy pomocy dłoni, ale różnica polega na tym, że tutaj potrzeba więcej ciepła, aby stopić wosk z trichomów.

Przygotuj:

 • celofan lub pergamin,
 • butelkę po winie.

Instrukcja

 1. Umieść żywicę na celofanie lub papierze, następnie złóż na pół. Zagotuj trochę wody i wypełnij nią butelkę. Pozwól jej ostygnąć przez pięć minut.
 2. Umieść butelkę na złożonym papierze z żywicą i pozostaw ją na 30 sekund. Powinieneś zobaczyć, jak żywica ciemnieje.
 3. Stosuj minimalny nacisk i wałkuj papier ciepłą butelką. Z pomocą nacisku i ciepła z butelki, żywica powinna stosunkowo łatwo się topić.
 4. Odwróć papier na drugą stronę i powtórz ten sam proces.
 5. Kiedy skończysz, żywica powinna wyglądać jak spłaszczony, ale lepki i lśniący krążek. Złóż papier ponownie i przeprowadź proces raz jeszcze.

Charas

Ta metoda wygląda dokładnie tak, jak metoda z rolowaniem w dłoniach, z tą różnicą, że w charas wykorzystuje się pąki, które nie zostały poddane curingowi. Większość hodowców używa pąków obciętych z roślin 2–3 tygodnie przed osiągnięciem przez nie dojrzałości. Inni czekają do zbiorów.

Tak jak przy rolowaniu w dłoniach, metoda charas polega na delikatnym pocieraniu pąków i ścinek w dłoniach, aż pojawi się na nich gruba warstwa żywicy. Zeskrob ją i voilà: masz już produkt, który możesz dodać do swoich ulubionych pąków w joincie, blancie, fajce lub bongu.

Mechaniczny separator pyłków

Jeśli masz odpowiednie zasoby finansowe i chcesz, żeby maszyna wykonała całą pracę za Ciebie, to mechaniczny separator pyłków będzie dla Ciebie najlepszy. Jest to właściwie metoda z suchym przesiewaniem, ale z wykorzystaniem złożonego i wydajnego urządzenia.

Oto, jak działa: umieszczasz materiał roślinny w pojemniku przykrytym dużym sitem. Następnie maszyna potrząsa pojemnikiem, aby uwolnić trichomy, ale pamiętaj, że ta metoda służy jedynie do ekstrakcji kiefu. Nadal będziesz potrzebował prasy do pyłków, aby zmienić go w krążki haszyszu.

Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, wsadź konopie do zamrażarki na około trzy godziny przed umieszczeniem ich w maszynie.

Jak suszyć haszysz

Suszenie i curing haszu są kluczowe w zachowywaniu jego jakości. Przechowywanie go, gdy jest wilgotny poskutkuje jedynie wytworzeniem się grzybów lub pleśni.

Odpowiedniego wysuszenia i curingu wymaga zwłaszcza hasz bąbelkowy. Aby pozbyć się wilgoci z kiefu najlepiej rozłożyć go na tekturze wyłożonej pergaminem. Rozłożenie go zwiększy powierzchnię oraz przyspieszy cały proces, a tektura wyciągnie całą wilgoć z kiefu. Upewnij się, że suszysz hasz bąbelkowy w chłodnym, ciemnym miejscu.

Po wysuszeniu należy dać haszowi czas na curing w takiej formie, jaką mu nadałeś (takiej jak krążki). Przechowywanie w pergaminie w szklanych słojach o kontrolowanej wilgotności jest dobrym pomysłem i pomoże dojrzeć smakowi i aromatowi.

Wybierz odpowiednią dla Ciebie metodę robienia haszyszu

Wybór metody robienia haszu będzie zależeć od zasobów, jakie masz pod ręką i Twoich preferencji. Masz pieniądze, aby wydać je na bardziej zaawansowaną maszynę? A jeśli tak, to czy na pewno tak chcesz je wydać?

Będziesz musiał wydać pieniądze na sito, torby ekstrakcyjne i suchy lód, ale będziesz miał komfort robienia haszyszu we własnym domu. Co najlepsze – to wcale nie jest takie trudne.

Mamy nadzieję, że ten artykuł z powodzeniem pokieruje Cię w Twojej przygodzie z robieniem haszyszu. Życzymy szczęścia!